Počet výsledků: 61

Otevřít filtraci

Dendritické buňky jsou buňky imunitního systému, které se nacházejí v některých tkáních (například v kůži) a zesilují imunitní reakce tím, že předkládají („ukazují“) antigeny na svém povrchu ostatním buňkám imunitního systému. Dendritické buňky mají schopnost fagocytózy (řadí se tedy mezi fagocyty) a jsou příkladem tzv. antigen prezentujících buněk (APC). Viz také buňka.

Žírné buňky je jiný název pro mastocyty. Viz také buňka.

Neuroendokrinní buňky jsou buňky, které do krve uvolňují hormony v reakci na signál z nervového systému. Viz také neuroendokrinní, buňky.

Tukové buňky je jiný název pro adipocyty. Viz také tuky (lipidy), buňka.

Gliové buňky je jiný název pro neuroglie. Viz také buňka.

Nervové buňky je jiný název pro neurony. Viz také buňka.

Fotoreceptorové buňky je jiný název pro světločivé buňky. Viz také buňka, receptor.

Chuťové buňky jsou specializovaným typem receptorových buněk, které se nacházejí v chuťových pohárcích. Prostřednictvím chuťových buněk dokážeme rozlišovat pět hlavních chutí: slanou, kyselou, hořkou, sladkou a umami (chuť vývarů a vařeného masa). Viz také chuť, buňka, chuťové pohárky, jazykové papily.

Buňky pojivové tkáně společně s extracelulární matrix (mezibuněčnou hmotou) tvoří pojivovou tkáň. Buňky pojivové tkáně přitom hrají klíčovou roli v tvorbě extracelulární matrix. Protože však existují různé typy pojivové tkáně, jsou jejich buňky silně specializovány. Rozlišujeme tak: vazivové buňky, chondrocyty, kostní buňky, krevní buňky. Viz také buňka, pojivová tkáň.

Plazmatické buňky je jiný název pro plazmocyty. Viz také buňka.

Zobrazeno 1 až 10 z 61

Počet výsledků